.

żeglarz jachtowy

.

uprawnienia

sposób uzyskania stopnia

kursy

program szkolenia

podręcznik

samouczek

budowa jachtu

kursy względem wiatru

prawo drogi

znaki

meteorologia

węzły

bezpieczeństwo

pytania kontrolne

meteorologiaW żeglarstwie bardzo ważna jest stała obserwacja zmian pogody oraz umiejętność prawidłowego odczytywania prognoz metorologicznych. Dzięki temu możliwe jest przewidzenie nadchodzącego pogorszenia pogody, a co za tym idzie uchronienie jachtu i załogi przed jego negatywnymi skutkami.

Największy wpływ na żeglugę jachtem ma siła i kierunek wiatru.

Wiatr to poziomy ruch powietrza. Powstaje wskutek nierównomiernego rozkładu ciśnienia atmosferycznego. Wiatr wieje zawsze z wyżu do niżu. Im większa różnica ciśnień, tym silniejszy wiatr.

Prędkość wiatru mierzy się przy pomocy wiatromierza i podaje w metrach na sekundę (m/s), kilometrach na godzinę (km/h) lub skali Beauforta. Skala Beauforta ma 13 oznaczeń - od 0 (brak wiatru) do 12 (huragan). Żeglowanie jachtem śródlądowym przy wietrze do 3 stopni Beauforta jest przyjemne i bezpieczne. Przy 4-5 stopniach żegluga jest już utrudniona. Żeglowanie przy sile wiatru powyżej 5 stopni w skali Beauforta jest niebezpieczne i na części akwenów zabronione.

 Wiatr powoduje powstanie fal na wodzie. Wielkość fal zależy od siły wiatru i głębokości akwenu. Na głębokich i wąskich jeziorach rynnowych fale są zazwyczaj mniejsze niż na jeziorach płytkich i szeroko rozlanych.

 
  91-022 Łódź, ul. Żubardzka 3,
tel. 501 806 802, 42 612 25 08, skipper@skipper.pl, www.skipper.pl